8 Hareket ile Göbek Yağlarından Kurtulun

göbek yağ

8 Hareket ile Göbek Yağlarından Kurtulun

Gösterişli, adeta heykellerdekine benzer karın kası mı istiyorsunuz. Bu düşündüğünüzden daha kolay. Bu makalede dümdüz bir mide ve karın kasına sahip olmak için yapılabilecek en iyi karın kası egzersizlerini listeliyoruz.

 EGZERSİZ

karın kasları

1.“Bisiklet” egzersizini deneyin. Bu hızlıca karın kası yapmanıza yardımcı olur.Sırtüstü yatın bacaklarınızı kaldırın ve bisiklet sürermişcesine bacaklarınızı hareket ettirin. Ellerinizi başınızın arkasına koyun her bir bacağınızı yüzüne doğru çektiğinizde dirseğinizle bacağınıza dokunun. Örnek verirsek, sol bacak size doğru geldiğinde, sağ dirseğinizi bacağınıza dokundurun.

 

bel yağları

Crunch

2.Crunch yapın. Şekilli karın kasınıza hızlı ve verimli bir yoldan ulaşmak istiyorsanız crunch harika bir yoldur. Crunchun yüzlerce farklı varyasyonu bulunmaktadır. Crunch nasıl yapılırın 4 farklı cevabını vereceğiz.

 • Ellerinizi filmler de gördüğümüz Hristiyanların yemekte dua etmesi gibi birleştirin.Ardından başınızın yukarısına getirin. Bu şekilde kendinizi kaldırmaya çalışın. Crunch hands overhead pozisyonunuzu bozmamaya özen gösterin.

 • Şimdi yapılması güç ama bir o kadarda düz bir mideye sahip olmak için yapılması gereken bir hareketi anlatacağız adı cross-body crunch. Ellerinizi başınızın arkasında fazla sıkmadan birleştirin. Kalkarken sağ dirseğinizi sol dizinize doğru ikinci kez kalkarken sol dirseğinizi sağ dizinize doğru değdirin ve bu olayı tekrar edin.

 • Plates topu egzersizi… Egzersiz topunun ortasına belinizin üst kısmı tam olarak yerleşecek şekilde oturun. Ayaklarınız yerde ellerinizin birleşik olsun. Bu şekilde yavaşça karnınızı kullanarak kendinizi kaldırın ve bunu tekrarlayın.

 • Decline crunch egzersizi. Spor salonlarında vardır evde bu hareketi yapmak mümkün olmayabilir. Çapraz bir tahtaya yatın,ayaklarınızı gerekli bölgeye sabitleyin. Ellerinizi göğsünüz üzerine çapraz yerleştirin yavaşça kendinizi yukarı kaldırın ve indirin. Kolay gelmişse göğsünüze 15 kg’lık ağırlık alarak hareketi zorlaştırabilirsiniz.

 

bel çevresi

Plank

3.Plank egzersizi yapın. Plank kadınlar için karın kaslarınızın dayanıklılığını artıracak en güvenilir harekettir. Tek ihtiyacınız olan düz bir yüzey. Kolunuz acırsa halının üstü de gayet idealdir. Kendinize güvenin merak etmeyin karın kaslarınızı yırtmak öyle kolay değildir. Hareketi yaparken titrediğinizi,karnınızın yandığını hissedin.

 • Yüzüstü yere yatmakla başlayın. Dirseklerinizden parmak uçlarına kadar 2 kolunuzda yerde olsun.Şimdi ayak parmak uçlarından güç alarak plank konumuna gelin. Yere değen tek kısım kolların dirseklere kadar olan kısmı ve ayak uçlarınız olmalı.

 • En önemli kural vücudu düz tutmaktır.Belli bir zaman sınırınız yok dayanabildiğiniz kadar dayanın. 20 saniyeyle başlayabilirsiniz elbette.5 er 5 er artırmak mantıklı bir yoldur.

 • Artık plank hareketi kolay geliyorsa,tek kolunuzu kullanarak veya ayaklarınızı üst üste koyarak ta zor plank hareketini yapabilirsiniz.

 • Zorlaştırmak içi sırtınıza bir ağırlık alarak ta hareketi deneyebilirsiniz. Çocugunuz ya da kardeşiniz de gelip arkanıza sarılabilir.Hem de eğlenirsiniz.

 

göbek yağ

4. Kendi ağırlığınızla çalışın. Eşit yükseklikte 2 sandalye alın ya da koltuklarınızı buna göre ayarlayın. Üşenmeyin,üşenirseniz asla başaramazsınız. Kollarınızı dirseklerinize kadar düz bir şekilde sandalyenin kenarlarına koyun ardından bacaklarınızı karnınıza doğru çekin ve indirin.

 

göbek yağ

5. Leg raise yapın. Düz bir karın kası oluşturmak ve göbek yağlarından kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Kasıklarınıza yakın karın bölgesini düzleştirir. Kısa sürede bile ne kadar etkili olduğunu hissedeceksiniz.

 • Düz bir zemine yatın. Laminente ve ya kalebodura yatmak sırtınızı acıtacaktır. Mümkünse yumuşak bir halı ve ya yoga minderi kullanın.

 • Bacaklarınızı paralel şekilde 90 dereceye kadar kaldırın ve indirin.Harekette en fazla verimi dizlerinizi bükmediğinizde alırsınız.

 • Bacaklarınızı yerden yavaşça kaldırmaya başlayın 90 derece ulaştığında bir an için bekleyin ve ardından tekrar başladığınız konuma dönün ve bunu tekrar edin.

6.Mümkün olduğunca kardiyo yapın. Günde 1.5-2 km koşun koşamıyorsanız 3-4 km yürüyün. Android ve ios mobil cihazlarınız için harika adım sayan programlar var. Yapabildiğinizi gördüğünüz de daha da hırslanacaksınız. Köpeğiniz varsa parka, bahçeye gidip onla oyunlar oynayın köpeğin enerjisiyle kilo verip düz karın kaslarına sahip olabilirsiniz. Bol su içmeyi unutmayın. Ev de otururken su içmek oldukça zordur ancak terlemeye başladığınızda zaten vücut su içmek isteyecektir.

 7.Başlangıçta haftada 3 gün aralıksız 30 dakika çalışın. Başlarda zor gelir ancak kaslarınızın ancak zorlandıkça güçlendiğini unutmayın. Yeterli seviyeye geldiğinizi hissettiğinden 2 günde bir çalışmaya başlayın. Bir süre sonra bu da yetersiz gelecek ve haftada 5 gün çalışmaya başlayın. Bu seviyeye gelene kadar farkı hissedeceksiniz.

8.Yazılan her şeyi açıklayan mükemmel bir videoyu paylaşıyoruz.Tek yapmanız gereken her gün 8 dakika aralıksız videoda animasyonlu olarak gösterilen bu hareketleri yapmak. Yazımızın adeta özeti olan bu videoyu bu sayfaya yer imlerine ekleyerek her gün ulaşabilirsiniz.

blank
About The Author
- 1993 İzmir doğumlu. Orta okul ve lise yıllarında profesyonel koşucuydu. 2010 yılından itibaren fitness yapmakta.
Abonelik
Bildir
guest

8 Yorum
En yeni
En eski Beğenilen
Inline Feedbacks
View all comments
Semih

Kasık fıtığı olanlar için karın kası hareketleri neleri tavsiye edersiniz

Fitnessandbeast

Merhaba Semih. Kasık fıtığı ameliyatı olmadıysanız ya da olup iyileşme dönemini bitirmediyseniz kesinlikle karın egzersizi yapmayın. Karın bölgesini gerdirecek, sıkıştıracak ya da ıkınmaya sebep olacak her hareket ciddi problemlere yol açabilir.

Karın bölgenizde yağlanma var ise hafif tempo uzun yürüyüşler yapın. Beslenmenize dikkat edin.

İyileşme dönemi bittiğinde ise minimum mesafeli crunch egzersizi ile başlangıç yapabilirsiniz. İlerleyen aylarda tam mesafe crunch ve cable crunch yapabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

uraz

peki bu 8 hareketi kacar set yapmamiz gerekir. yoksa hepsinden 1 er tane yapip gunu kapatmalimiyiz

Fitnessandbeast

Maksimum tekrarlı birer set yeterli olacaktır.

Sinem

Yazı çok hoşuma gitti hemen uygulayacağım ama videoyu bulamadım

Fitnessandbeast

Begendiginiz icin tesekkurler. Video sayfanin basinda.

Ahmet

Bahsettiğiniz video ortada yok sanki. İlgilenirseniz sevinirim.

Fitnessandbeast

Bilgilendirme için teşekkürler. Video eklenmiştir.