Back Lat Pulldown Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

Back Lat Pulldown

Back Lat Pulldown hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları

 

Back Lat Pulldown Nedir?

Back Lat pulldown hareketi; Sırt kaslarını geliştirmek amaçlı Lat pulldown makinesinde, ağırlığı yukarıdan aşağı, enseye çekmek suretiyle yapılan bir egzersizdir. Birden çok kas grubunu aynı anda çalıştırır. Salon efsanelerine göre bu hareket insanı kötürüm edermiş… Ama videolarda gördüğünüz üzere Kai Greene büyük bir şevkle hareketi yapmakta ve bu güne kadar da bu hareketten sakatlananı  görmedim. Hareketi uygulayın ve kararı siz verin.

Hareketin diğer isimleri: Behin the neck lat pulldown , Rear lat pulldown 

 

Back Lat Pulldown Nasıl Yapılır?

 1. Wide grip bar’ı (uzun bar) Lat pulldown makinesine takın. Uygun bir ağırlık seçin. Makineye oturun ve dizlerinizi dizliklerin altına sokun. Makinenin kablosu başınızın arkasına hizalanana kadar makineye yaklaşın.

 2. Üst vücudunuz yere tamamen dik konumda olmalı. Hareketi biraz daha izole yapabilmek için çekiş esnasında belinize biraz eğim verebilirsiniz.

 3. Açık tutuşla barı kavrayın. Nefes vererek orta hızda barı ensenize kadar kontrollü bir şekilde çekin.

 4. Son noktaya geldiğinizde bir saniye kadar bekleyin ve nefes alarak barı orta hızda  yukarı doğru salın.

 5. Hareketi yaparken bar’ın başınıza çarpmaması için çekiş anında vücudun dikliğini bozmadan başınızı öne doğru biraz eğebilirsiniz. Bar’ı yukarı salarken başınızı tekrar kaldırın.

 6. Tekrar sayısı kadar yapıp seti tamamlayın.

 7. Back Lat Pulldown

  Hareketin yapılışı

 

Back Lat Pulldown Nereyi Çalıştırır?

 • Birincil olarak: Lattisimus dorsi (kanat),Teres Major (kürek kemiğini – üst kola bağlayan kas), Trapezius inferior part (orta sırt alt kısım) kaslarını çalıştırır.

 • İkincil olarak: Deltoid (omuz), Rhomboids (kürek kemiğini – omurgaya bağlayan kaslar), Infraspinatus ( kürek kemiği üstünde ki kaslar), Biceps brachii (pazu), Brachioradialis (ön kol kası) ve Brachialis (biceps’in altında, üst kolu – ön kola bağlayan kas) kasları çalıştırır.

 

Back Lat Pulldown Nereyi Calistirir

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

Yazar Hakkında
- 1993 İzmir doğumlu. Orta okul ve lise yılların da profosyonel koşucuydu. 2010 yılından itibaren fitness yapmakta.

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.