Biceps Cable Curl Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

biceps cable curl

Biceps Cable Curl hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları

 

Biceps Cable Curl Nedir?

Biceps cable curl hareketi; cable cross makinesinde ya da triceps station makinesinde, mini bar kullanarak ağırlığı aşağıdan yukarı çekmek sureti ile yapılan bir kol egzersizidir. Makine üzerindeki makara gurupları çekiş anında, normal serbest ağırlık kaldırmaya göre çok daha stabil bir hareket sağlar.

 

Biceps Cable Curl Nasıl Yapılır?   

  1. Makinenin önünde durup çok ağır olmayan bir kilo takın.

  2. Uygun bir ağırlık seçin ve kollarınızı aşağı sarkıtıp başlangıç pozisyonunuza geçin. Ellerin arasındaki mesafe omuz genişliği kadar olursa kolun dış kısmındaki biceps short head yani biceps kısa baş, 15-20 cm genişliğinde olursa iç tarafta olan biceps long head yani biceps uzun baş çalışacaktır

  3. Ayak duruşunu da iki şekilde yapabilirsiniz. Ayaklar yan yana olursa; daha fazla yüke girebilirsiniz ama bel problemi varsa sakatlık çıkartabilir. Ayaklardan biri önde biri arkada olursa; bel korunur ve çekiş biraz daha zorlanır. Her ikisini de deneyip kararınızı verirsiniz.

  4. Nefes alın ve ardından nefesinizi vererek orta – hızlı  bir hızda barı çenenize değmesine bir kaç santim kalana kadar çekin. Ardından nefes alarak orta – yavaş bir hızda barı aşağı doğru salın.

  5. Çekiş anında vücudunuzu sallayıp momentum kazanmayın. Mümkün mertebe sadece ön kollarınız hareket etsin.

  6. Tekrar sayısı kadar yapıp setinizi tamamlayın.

 

Biceps Cable Curl

Hareketin yapılışı

 

Biceps Cable Curl Hangi Kasları Çalıştırır? Biceps Cable Curl Nereyi Çalıştırır

  • Bu Hareket: Biceps branchii  (üst kol pazu), Brachialis (biceps iç ve dış taraf) ve Brachioradialis (ön kol) kaslarını çalıştırır

 

Biceps Cable Curl

Hareketin Çalıştırdığı Kas Grupları

 

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.