Biceps Kası Nasıl Geliştirilir? | Özellikleri Nelerdir?

Biceps Kası Özellikleri Nelerdir? | Nasıl Geliştirilir?

Biceps Kası Özellikleri Nelerdir? | Nasıl Geliştirilir?

 

Biceps kası, erkeklerin genellikle en çok çalıştırdığı ve en önem verdiği kasların başında yer almaktadır. Fakat yapılan bir yanlışın üzerinde durmadan konuya başlamak istemiyoruz.

Sadece biceps kasını çalışmak kollarımızın hacimli görünmesini sağlamaz. Hem hacimli bir görünüş hemde dirsek ekleminin sağlığı açısından triceps hareketleri ile birlikte combine çalışmalar yapılmalıdır.

Özellikle biceps egzersizlerinde yapılan bir yanlıştan daha söz etmek gerekirse, hareket sırasında elimizi ve ön kol kaslarımızı gereğinden fazla sıkmamız sonucunda, biceps kasına çok fazla odaklanamayız.

Bu nedenle egzersizler sırasında dumbell (dambıl), barbell veya cable ekipmanlarını sadece tutmalıyız ve mümkün olduğunca biceps kasına odaklanarak, hareketleri biceps kası ile yapmalıyız. Bu sayede antrenman programını ve egzersizleri çok daha verimli bir şekilde çalışabiliriz.

 

kol kası

Kol Kasları Anatomisi

 

Biceps’in Anatomisi:

Herhangi bir antrenman programını veya egzersizi uygulamadan önce kasların yapısı ve eklemlerin işlevleri hakkında basit bir bilgiye sahip olmanız, programları ve egzersizleri daha etkin ve verimli bir şekilde çalışmanıza destek olacaktır. Biceps, 3 ana kastan oluşmaktadır.

Biceps Brachii: Kas dokularının bu bölümü, ön kolda bulunan radius kemiği ile scapulanın (kürek kemiği) çıkıntısı arasında yer almaktadır. Bu kas dokuları, humerus kemiğinin (dirsek eklemi ile omuz başı arasındaki kemik) ön kısmında bulunmaktadır ve üst kol bölgesinin 3’te 1’ini kaplamaktadır.

Coracobrachialis: Bu bölgede bulunan 3 kasın en küçüğüdür. Adını aldığı scapulanın coracoid çıkıntısı ile humerus kemiği arasında bulunmaktadır. Kolun gövdeye doğru çekişlerinde harekete dahil olur.

Brachialis: Bu kas el bileğinden başlar ve humerusun alt kısmında sonlanır. Bu bölgedeki en güçlü fleksör kastır.

 

blank
About The Author
- 1993 İzmir doğumlu. Orta okul ve lise yıllarında profesyonel koşucuydu. 2010 yılından itibaren fitness yapmakta.
Abonelik
Bildir
guest

1 Yorum
En yeni
En eski Beğenilen
Inline Feedbacks
View all comments
Meriç

Teşekkürler