Broomstick Twist Nasıl Yapılır?

broomstick twist

Broomstick Twist

 

Broomstick Twist Nedir?

Bu hareket salona yeni gelen üyelere ayak altına fazla gezmesinler diye yaptırılan bir harekettir 😀  Bildiğin süpürge sopasını eline verirler ve ensene koyup çevirmeni isterler. Yıllarca düşündüm ne işe yaradığını. En mantıklı cevap şu oldu. Hiç bir şey yapmamaktan iyidir.

İşe yarar bir hareket olması için bir ağırlığa sahip olması gerekir. Kasların o ağırlığa karşı bir direnç oluşturması da lazım. Süpürge sopası ile bu nasıl yapılabilir ki? Broomstick yerine barbell kullanayım desen o da çok ağır gelir, enseye ve bel omurlarına zarar verebilir.

Eh madem illa yapacaksanız, daha önce hiç spor yapmadığınızı ve vücudunuzun tamamen ham olduğunu varsayalım. Böyle bir kişiyi zaten ağırlığa sokamayız. En azından vücudun serbest ağırlığı ile hareket etmesini ve hamlığın yavaş yavaş azalması için bu hareketi uygulayabilirsiniz.

 

Broomstick Twist Nasıl yapılır?

  • Düz bench sehpahasının üzerine oturun ve üst vücudunuzu dik bir hale getirin. Ya da ayakta durun ve bacaklarınızı bir omuz genişliği kadar açın.

  • Ensenize aldığınız broomstick’i ( süpürge sopası 😀 ) bir sağa bir sola sırası ile çevirin.

  • Hareketi yaparken  belden aşağısının hareket etmediğinden emin olun. Yan karın kaslarınıza odaklanın.

  • Kaslarınızda yanma hissedene kadar hareketi tekrarlayın. Yaklaşık 50 tekrar uygundur. 3 set olarak yapabilirsiniz.

 

Broomstick Twist Nereyi Çalıştırır?

  • External oblique ; Yan karın kasıdır. Göğüs kafesinin ön – orta kısmından başlar , arka taraftan Latissimus dorsi sırt kaslarına kadar uzanır. Alt kısımda ise İlium, İnguinal ligament kalça kemiklerine bağlanır. Karın bölgesinde ki en dış katta bulunan kastır.

 

Broomstick Twist

Broomstick Twist hareketinin çalıştırdığı kaslar

Karın kaslarınız için faydalı egzersizler arıyorsanız : https://www.fitnessandbeast.com/karin/

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.