Fazla Protein Zararlı mı?

Fazla Protein Zararlı mı?

Fazla Protein Zararlı mı?

Bir takım araştırmalar yüksek proteinli diyetlerin böbrek ve karaciğere zarar verdiğini söylüyor. Özellikle günlük yüksek miktarda protein alımı, böbrek ve karaciğeri zorladığı ifade ediliyor. Ayrıca, egzersiz yapılmadan alınan fazla miktarda proteinin vücuda yarardan çok zarar sağladığı belirtiliyor.

 Ancak bazı bilim adamları bu konuda yaptıkları araştırma neticesinde, bu iddiaların ve söylemlerin biraz abartıldığını düşünüyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre yüksek proteinli diyetlerin kısmen güvenli olduğu, aynı zamanda kilo kontrolü sağladığı ve vücut kompozisyonu geliştiriyor. Vücudun kas kitlesini arttıran protein aynı zamanda enerji de veriyor.

  Acques Poortmans and Olivier Dellalieuxa adlı araştırmacılar, 7 gün boyunca günlük olarak vücut ağırlığının kilo başına 2.8 gr protein alan atletlerin böbrek ve karaciğerine zarar vermediğini gördü. Bu çalışmalar atletlerin yüksek seviyede protein almasını teşvik etmektir.

 Yüksek proteinli diyetlerin kısmen güvenilir olduğunu söylemiştik. Araştırmalar gösteriyor ki karaciğer ve böbrekler en azından sağlıklı bireylerde vücuda alınan şeylere tolerans gösterebilir. Siz de eğer sağlıklıysanız kilo başına 1- 1.5 gr protein günlük olarak alabilirsiniz.

About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.
Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments