Hızlı Kilo Vermenin 10 Altın Kuralı

Hızlı Kilo Vermenin 10 Altın Kuralı

Hızlı Kilo Vermenin 10 Altın Kuralı

Düzenli Uyumanın Kilo Verme ile İlişkisi

Düzenli uyumak kilo vermeye yardımcı olur. Bunun nedeni ise vücudun rutin düzeni bozduğunda gün boyu bitkin olacağı için daha az hareket edecek ve daha az kalori yakacaktır. Ayrıca düzensiz  vücudun ödem tutmasına neden olur ve bu sonucu kilogram artışı olarak görürsünüz.

Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli uykunun bazal metabolizma hızını arttırdığı görülmüştür.

 

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Şeker diyet yapanların başlıca düşmanıdır. Sizi hiç doyurmadığı gibi aksine daha da acıktıran bu madde sağlığınıza büyük ölçüde zarar verir.

Bir küp şeker 16 kaloridir ve günde ortalama iki şekerli dört bardak çay içtiğinizi düşünürsek sadece çaydan 128 kalori almış olursunuz.

Bunların yanına yiyeceğiniz tatlıları ve boş şekerli gazlı içecekleri de eklersek 750 kaloriye tamamlamanız kaçınılmazdır. Bunun yerine sağlık bir öğün yemek tercih edilebilirdi.

Şekerin kanser hücrelerinin tek besin maddesi olduğunu ve vücuda alınan şekerin sadece yağa dönüştüğünü aklınızdan çıkarmayın.

 

Yeşil Çay ve Bol Su Tüketin

Yeşil çayın içinde bulunan kateşin metabolizmanızı hızlandırıp daha fazla kalori yakmanıza neden olurken ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Şekerli içecekler tüketmek yer yeşil çay çok iyi bir alternatif olacaktır.

Su ise midenize şişkinlik hissi verip daha az yemek tüketmenizi sağlar.  Günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

 

Yemekleri Yavaş Tüketmek

Yemekleri yavaş tüketmenin mantığı şudur. Mide tokluk hissini beyne göndermesi 20 dakika sürmektedir. Bunu zayıflama için bir avantaja döndürmek için  yemeğe başlamadan önce büyük bir bardak su ve yemekten sonra yiyeceğiniz meyvelerden bir tane yerseniz tokluk sinyalleri start alır. Yemeği de yavaş yerseniz doygunluk hissi yemek bitmeden oluşur.

Küçük porsiyonlara alışmanın en iyi yöntemi budur. Diyet dönemlerimde yemekten 10 dakika önce su ve meyve tüketerek daha az yemek yemeyi bizzat öneriyorum.

Zayıflamak İçin Çorba İçin

Slogan gibi oldu.  Sebze çorbaları yüksek lif içerdiği için sindirim anında da kalori yaktırırlar. Doyurucu olmaları da cabası. Ana yemeklerden önce bir kase çorba içerseniz daha az yemek yersiniz.

Çorbanın içine fazla tuz atmadan ve yanında ekmek tüketmeden için. Hazır çorbalardan da uzak durun.

 

Hafif Akşam Yemekleri Tercih Edin

Yağlı ve çok kalorili yemeklerden uzak durun. Sebze yemekleri diyet için mükemmel tercihlerdir.

Lif oranı yüksek ve kalorileri düşüktür. Mevsiminde olan sebzeler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindirler. Düşük kalorili sebze yemekleri zayıflamanıza yardımcı olur.

 

Protein ile Beslenmeyi Tercih Edin

Protein içeren yemekler et, tavuk, balık, hindi tokluk hissi uyandırır. Ayrıca bunları da sindirebilmek için  tükettiğiniz her 100 gram proteinin 30 unu sindirim de kullanırsınız.

Mümkün olduğu kadar karbonhidrattan uzak durun.

 

Kalorisiz İçecekler

Günün sonunda cola ya da bol şekerli bir kahveyi istediğinizi tahmin edebiliyorum.  Bu şekerli içecekler size yağ olarak geri döneceklerdir. Bunlar yerine yeşil çay, şekersiz çay, şekersiz limonata, şekersiz kuşburnu vs tercih edin.

Şekerden kurtulmak tabi ki kolay değil. En az şeker kadar zararlı olsalar da şeker tüketimi alışkanlığınızdan kurtuluncaya kadar tatlandırıcıları kullanabilirsiniz.

 

Psikolojik Etkiler

Her gün tartının üzerine çıkıp kilo veremediğinizi görmek canınızı sıkacak ve diyetinizi bırakmaya zorlayacaktır. Haftada bir kere ve belirli bir öğünden sonra tartılın.

Üzerinize oturan kıyafetler seçin. Bol kıyafetler kilonuzu göstermeyeceği için çekinmeden daha fazla yemek yemenize neden olabilirler.

Kilo vermek uzun bir süreçtir. Asla pes etmeyin. Mantıklı hedefler belirleyin. Haftada bir kilogram vermek hem yapabilmesi kolay hem de motive edici olur.

 

 

Küçük Porsiyonlar

Küçük porsiyonlara geçebilmek için yemekleri yavaş tüketmek maddesinde ki gibi öğünlerden önce su ve meyve yemeyi deneyin. Küçük porsiyonlar kalori hesabı yapılmazsa büyük kilolara da neden olabilirler.

Yemek yediğiniz tabağın boyutlarından çok yediğiniz yemeğin kalorisini hesaplayın.

About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.
Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments