Incline Dumbbell Fly Nasıl Yapılır?

incline dumbbell fly

Incline Dumbbell Fly hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları

 

Incline Dumbbell Fly  Nasıl Yapılır?

 1. Arkası ayarlanabilir »incline bench sehpahasını 40-60 derece aralığına getirin. Orta ağırlıkta iki dumbbell alıp sehpaya oturun, ağırlığı dizlerinizin üstüne koyun, sırtınızı sehpaya tam olarak dayadıktan sonra ağırlıkları yukarı kaldırın. Bu başlangıç pozisyonunuz olacak. (Bknz: İlk resim A)

 2. Başlangıç pozisyonundayken kollarınız yere 90 derecelik bir açı oluşturmalı ve avuç içleriniz birbirine bakmalı ve dumbbellar arasında bir kaç santim mesafe kalmalı.

 3. Nefes alarak kollarınızı yanlara doğru olabildiğince açın. Bunu yaparken göğüs kaslarınıza odaklanın. (Bknz: İlk resim B)

 4. Son noktaya geldikten sonra nefes vererek kollarınızı yukarı kaldırın. Yine aynı şekilde kollar yere dik, tamamen düz ve dumbbell’lar arasında bir kaç santim mesafe kalmalı.

 5. Tekrar sayısı kadar yapıp setinizi tamamlayın.

 6. Ağırlıkları yere bırakırken yattığınız yerden bırakmaya çalışırsanız büyük ihtimalle omuz ekleminizi ya da göğüs kaslarınızı zedelersiniz. Hareket bitince dumbbell’ları göğsünüze indirip birleştirin ardından oturduğunuz yerde doğrulup  yere tek tek bırakın.

 7. incline dumbbell fly

  Hareketin yapılışı

 

Incline Dumbbell Fly Hangi Kasları Çalıştırır?  incline dumbbell fly nereyi çalıştırır

 • Bu egzersiz üst göğüs kasını izole edecektir ve ona esneme ve genişlik kazandıracaktır. »Pullover hareketi ile bu hareket en iyi göğüs kafesini esneten iki hareketten biridir.

 • Bu hareket : Pectoralis major (göğüs kası) kasını çalıştırır.

 

incline dumbbel fly

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

 

Yazar Hakkında
- 1993 İzmir doğumlu. Orta okul ve lise yılların da profosyonel koşucuydu. 2010 yılından itibaren fitness yapmakta.

1 Yorum

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.