Pec Deck Fly | ButterFly Nasıl Yapılır?

pec deck FLY

Pec Deck Fly Hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları TİP 1

 

pec deck fly

Pec Deck Fly Hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları TİP 2

 

Pec Deck Fly | ButterFly Nasıl Yapılır? Pec Deck Fly ButterFly Nasıl Yapılır? ne işe yarar

  1. Bu makinenin iki tipi bulunmaktadır. İlk resimde görülen makinede kollar tam olarak karşıya uzanırken ikinci resimde ki makinede üst kollar yere paralel ön kollar yere dik konumdadır.

  2. Pec deck makinesine oturun. Kollarınızın yere paralel olabilmesi için makinenin koltuğunu boyunuza göre mutlaka ayarlayın.

  3. Tip 1 makineye göre : Kollarınızı yere paralel ve tamamen yanlara açık olacak şekilde başlangıç pozisyonuna geçin. (Bknz: Tip 1 A)  Nefes alarak ve göğüs kaslarınıza odaklanarak tutamaçlar önde birbirine değene kadar kapatın. (Bknz: Tip 1 B) Son noktaya ulaştığınız da  nefes vererek, başlangıç hızınıza oranla daha yavaş bir hızda kollarınız yanlara doğru açın.

  4. Tip 2 makineye göre : Üst kollarınız (omuz – dirsek arası) yere paralel, ön kollarınız (dirsek – el arası) yere dik konumda makinede ve kollarınız tamamen yanlara açık olacak şekilde başlangıç pozisyonuna geçin. (Bknz: Tip 2 Sol) Nefes larak ve göğüs kaslarınıza odaklanarak makinenin dayama yerleri birbirine değene kadar kapatın. (Bknz: Tip 2 Sağ) Son noktaya ulaştığınız da nefes vererek, başlangıç hızınıza oranla daha yavaş bir hızda kollarınızı yanlara doğru açın.

  5. Her iki makine göğüs kaslarını izole ederek çalıştırmasına rağmen makinenin tutamaçlar ve dayama yerlerinin birbirlerine temas etmesinden dolayı göğüs sıkıştırmayı tam olarak yapamamaktadırlar. Bunun için çözüm önerimiz ise 1 set boyunca çift kol çalışmak  1 sonraki set boyunca kolları tek tek çalıştırmaktır. Kolları tek tek çalıştırdğınız da çift kol yaparken tutamaçların ve ya dayama yerlerinin birbirine değme sorunu olmayacağından hareketin mesafesi uzar ve göğüs kasınızı maksimum seviye de sıkıştırırsınız.

  6. Tekrar sayısı kadar yapıp seti tamamlayın.

 

Pec Deck Fly | ButterFly Hangi Kasları Çalıştırır? peck deck fly butterfly nereyi çalıştırır

 

  • Bu egzersiz Pectoralis major (göğüs kası) kasını izole eder ve esnemesini sağlar. Hareket esnasında ayrıca kolların içinde bulunan Corocabrachialis kası ve Biceps‘in kısa başını da çalıştırır.

  • Bu hareket daha çok yeni başlayanlar için tavsiye edilir. Çok daha kompleks hareketlere başlamadan önce gerekli kuvvet ve kontrol kazanımı sağlar.

 

pec deck fly

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

Yazar Hakkında
- 2012 yılından beri Fitness Antrenörü. Eski futbolcu. Sport Vision Plus fitness salonun da eğitmenlik yapmakta.

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.