Sporu Bırakınca Kaslar Sarkar mı?

Sporu bırakınca kaslar sarkar mı

Sporu bırakınca kaslar sarkar mı

 

Sporu Bırakınca Kaslar Sarkar mı?

Cevap veriyorum. Sarkmaz.

Fitness ile uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların, kendileri spor yapmadığından ve diğerlerinin de yapmaması için uydurduğu bir yalandır kasların sarkması.

Bir kere kas sarkacak bir yapı değildir ki. Kaslar sadece büyür ve küçülürler.

Spor ile uğraşan insanlar, spor yapmayan insanlara göre daha fazla kas kütlesine sahiptir ve yağ oranları çok daha düşüktür.

Vücuttaki düzen, yani dağılım şu şekildedir; ne kadar zayıf kas miktarına sahipseniz o kadar yoğun yağ oranına hakimsinizdir. Bu tam tersi de olabilir. Ne kadar çok kas o kadar az yağ.

Şimdi sarkmaya gelince spor yaptığımızda kaslarımız normalin üstünde gelişim gösterir ve yağ oranı o oranla aşağıya düşer.

Spor bıraktığımızda kas fiberleri ufalacağından o açılan yerlere hemen yağlar oturur. Bu yağlar zamanla sarkmalara sebebiyet verir. Yani işin özeti kas sarkmaz yağlar sarkar.

Yağların oluşmaması için ise egzersizi bıraksanız bile yeme alışkanlığınızı bırakmazsanız doğru beslenmeye devam ederseniz bu sarkmalarda meydana gelmez.

Önemli Not : Yaşlanmış bodybuilding’cileri baz alarak bakmayın bu konuya. İnsanlar zamanla yaşlanır ve ister istemez kas kütleleri azalır ve vücutta kırışıklıklar meydana gelir.

Doğanın kanunu budur. Bu durum kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, spor yapan bir vücut her daim estetik gözükür.

Herkese sarkıksız iyi sporlar.

About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.
Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments