Steroid Türleri | En Kapsamlı Steroid Rehberi

Steroid

Steroid Türleri Ana Sınıflandırma

 

 

Steroid Türleri Nelerdir?

Bir önceki yazımda Androjen Anabolik Steroidler (AAS) ile ilgili genel bilgiler verip, kullanım alanları ve zararlarından bahsetmiştim.

Bu yazımda ise piyasada bulunan AAS’lerin ana hatları ile sınıflandırılması ve örneklemeler üzerinde duracağım.

AAS moleküler yapı açısından beş ana sınıfa ayrılmaktadır:

 • Direk testosteron türevleri

 • Dihidrotestosteron (DHT) türevleri

 • 19-nortestesteron türevleri- diğer ismi nandrolon

 • 17 alfa alkillenmiş testesteron, DHT ve nandrolon

 • 17 alfa etinile&vinile testosteron türevleri- etiniltestosteron (etisteron) ve viniltestosteron türevleri

 

Testosteron Nedir?

Testosteron

Testosteron

Bir testosteron molekülü 19 karbon 28 hidrojen ve 2 oksijen atomundan oluşmaktadır.

Testosteronun anabolik ve androjenik etkileri dengededir. Numaralandırılırsa 100/100 olarak kabul edilip referans ana değer olarak görülebilir.

Testosteron ile ilgili en önemli olumsuz nokta aromataz enzimi ile östrojene dönüşme durumu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yan etkilerdir.

Aynı zamanda vücudun doğal testosteron üretimi de dışarıdan verilen testosteron nedeni ile düşeceği için post-cycle therapy (PCT) özellikle önem taşır.

Zira kür sonrası dışarıdan verilen testosteron artık olmayacağı ve vücudun kendi üretimi de bir süreliğine noksan olacağı için bu zaman zarfında vücut bu hormondan mahrum kalır ve erkeklerde dişilik özellikleri ortaya çıkar, aynı zamanda kür sırasında kazanılan kas gelişimi de kaybedilir.

 

DHT Nedir?

Steroid Türleri

Dht

DHT (dihidrotestosteron) ise 5-alfa redüktaz enzimi ile testosterondan oluşur. DHT oluşan yerler prostat bezi, testisler, deri, saç folikülleri, karaciğer ve beyindir.

DHT testosterona kıyasla androjen reseptörleri üzerinde daha etkilidir. Kan dolaşımında serbest ve total DHT testosteronun 1/10’u iken; prostat bezi gibi 5-alfa redüktaz enziminin kuvvetli olduğu dokularda 10 kat fazladır.

DHT testosterondan farklı olarak 3-alfahidroksisteroid dehidrojenaz enzimi ile çok zayıf bir androjen olan 3-alfa androstanediole çevrilir.

Bu özellikle kas, yağ dokusu ve karaciğerde olmaktadır. DHT aynı zamanda dışarıdan verildiğinde çok zayıf bir anabolik ajandır.

DHT testosterondan farklı olarak aromataz enzimi ile östrojene dönüştürülemez.

DHT kürlerde anabolizan etkisinin zayıf olması nedeni ile tek başına pek tercih edilmez, testosteron ile kombine olarak kullanılır.

Testosteronun erkeklerde ortaya çıkarabileceği dişilik özelliklerini engeller, dengeler.

 

Nandrolon Nedir?

Steroid türleri nelerdir

Nandrolon

Nandrolon ise insan vücudunda doğal olarak çok az miktarlarda bulunabilen bir moleküldür.

Tabiki kürlerde verilen nandrolon ise sentetiktir. Yapı olarak testosterona çok benzer ve kas gelişimi üzerine etkileri vardır.

Nandrolon dekanoat ve fenilpropiyonat gibi ester formları medikal tedavi olarak da kullanılabilir. Kullanıldıkları hastalıklar anemi, AIDS’e bağlı tükenme sendromu, kaşeksi ve osteoporozdur.

Ağızdan hap olarak alınamazlar, kas içine enjeksiyon şeklinde kullanılabilirler. Bu şekilde verildiklerinde depo oluştururlar ve yavaş yavaş salınırlar yani uzun bir etki süreleri vardır.

Nandrolon esterleri ön ilaçtır ve bir kere dolaşıma girdiklerinde hızlıca nandrolona hidrolize olurlar.

Bu molekül 5-alfa redüktaz tarafından DHT’ye çevrilmez, tam tersi zayıf bir androjenik olan dihidroandrolona dönüştürülür.

17-alfa karbon alkilasyon olmaması nandrolonun potansiyel hepatotoksik etkisini azaltır.

Aromataz enzim ile etkileşim sonucu ortaya çıkan östrojenik yan etkiler de, enzim ile etkileşmenin zayıf olmasından dolayı oldukça azdır.

Bunun yanı sıra yüksek nandrolon dozlarında azalmış libido ve jinekomasti görülebilir.

Gene yüksek dozlarda görülebilen erektil disfonksiyon ve kardiyovasküler anormallikler de negatif feedback’e bağlı LH azalması nedeni iledir.

Nandrolonun anabolik etkisi androjenik etkisine göre oldukça fazladır. Aslında nandrolon benzeri AAS’ler ve gene nandrolon türevi olan trenbolon tüm AAS’ler arasında en kuvvetli anabolik etkiye sahip olanlardır.

 

17 Alfa Alkillenmiş Steroid Türleri

17-alfa alkillenmiş olanlar ise alkil gruba sahip olan sentetik AAS’lerdir. Alkil grup spesifik olarak metil ya da etildir.

Birçok diğer AAS’nin aksine ağız yolu ile kullanılabilirler, kas içinden kullanılmaları şart değildir.

Fakat en büyük sıkıntıları karaciğer açısından oldukça tehlikeli olmalarıdır, hepatotoksik etkileri çok yüksektir ve bu durum da kullanımlarını sınırlar. 17-alfa alkillenmiş olan moleküller testosteron, DHT ve nandrolon türevi olabilir (ilk 3 grubun tamamı da alkillenmiş olabilir).

Son gruptaki etiniltestosteron ise aslen testosterondan üretilmiş ve anabolik etkiye sahip bir progestindir. Günümüzde tercih edilmemektedir. Vinil testosteron ise yapılan araştırmalar sonucunda ticari bir isim altında piyasaya sürülmemiştir.

Bu 5 ana grubu genel özellikleri ile inceledik. Şimdi de piyasada mevcut olan formların ana başlıklarına bakalım. Spor ile ilgilenenlerin tükettiği AAS’ler ağızdan alınanlar ve kas içine enjekte edilenler olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır.

 

Ağızdan alınan major Steroid Türleri

 • Oksimetolon- DHT’dir fakat 17-alfa alkillenmiş DHT’dir. En bilinen ticari isimleri Anadrol ve Anapolon‘dur.

 • Oksandrolon- 17-alfa alkillenmiş DHT‘dir. Ticari ismi Anavar‘dır.

 • Methandienon- 17-alfa alkillenmiş testosterondur. Ticari ismi Dianabol ya da D-Bol‘dür.

 • Fluoksimesteron- 17-alfa alkillenmiş testosterondur. Ticari ismi Halotestin‘dir.

 • Metenolon asetat- DHT’dir. Ticari ismi Primobolan‘dır.

 • Mesterolon- DHT’dir. Ticari ismi Proviron‘dur.

 • Stanozolol- 17-alfa alkillenmiş DHT’dir. Ticari ismi Winstrol‘dür.

 • Testesteron undekanoat- testosteron esteridir. Ticari ismi Andriol‘dür. Bizim ülkemizde ise Virigen ismi altında satılır.

 • Klorodehidrometiltestosteron- Methandienon türevidir (methandienon da 17-alfa alkillenmiş testesteron idi). Ticari ismi Turinabol‘dur.

 • Etilestrenol- 17-alfa alkillenmiş nandrolondur. Ticari ismi Orabolin‘dir.

 • Miboleron- 17-alfa alkillenmiş nandrolondur. Ticari ismi Cheque Drops ve Matenon‘dur.

 

Kas İçine Enjekte Edilen Steroidler

 • Nandrolon dekanoat- nandrolon esteridir. Ticari ismi Deca Durabolin‘dir.

 • Nandrolon fenilpropionat- nandrolon esteridir. Ticari ismi Durabolin ve Activin‘dir.

 • Trenbolon asetat- nandrolon türevidir. Ticari ismi Finaplix ve Revalor‘dur.

 • Trenbolon enanthat- nandrolon türevidir. Ticari ismi Trebalon‘dur.

 • Trenbolon hekzahidrobenzilkarbonat- nandrolon türevidir. Ticari ismi Parabolan‘dır.

 • Drostanolon propionat- DHT türevi olan bir esterdir. Ticari ismi Masteron‘dur.

 • Metenolon enanthat- DHT türevi olan bir esterdir. Ticari isimleri Primobolan Depot ve Nibal injection‘dur. Ülkemizde Rimobolan ismi altında satılır.

 • Stanozolol– 17-alfa alkillenmiş DHT‘dir. Ticari ismi Winstrol Depot‘dur. 2012 senesinde kasım ayında İsrail’de düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Halter Şampiyonası’nda 5 Türk sporcunun testlerinde doping kapsamına giren ‘Stanozolol’ maddesi bulunmuştu. Umarım yakın zamanda karaciğer yetmezliği nedeni ile yoğun bakımda tedavi gören Naim Süleymanoğlu’nun hastalığı Stanozolol’a bağlı değildir).

 • Boldenon undesiklonat- testesteron türevidir. Ticari ismi Equipoise‘dir.

 • Testosteron karışımı dört esterli- Testosteron’un propionat, fenilpropionat, isokaproat ve kaproat esterlerinden oluşur.Ticari ismi Omnadren‘dir.

 • Testesteron karışımı dört esterli- Testesteron’un propionat, fenilpropionat, isokaproat ve dekanoat esterlerinden oluşur. Ticari ismi Sustanon‘dur.

 • Testosteron propionat- Testosteron esteridir. En popüler ticari isimleri Agrovirin, Masenate, Testoviron, Testover P, Testosteron P

 • Testosteron cypionat- Testosteron esteridir. Ticari ismi Depo Testosteron‘dur.

 • Testosteron enantat- Testosteron esteridir. Ticari isimleri Everone, Durathate, Testosteron E…( propionat ve cypionat ile beraber dünyada en sık kullanılan üç tekli testosteron esterinden biridir)

 • Testosteron undekanoat- Testosteron esteridir. Ticari isimleri Aveed, Andriol, Undestor, Nebido-R…( diğer testosteron esterlerinden farklı olarak oral formu da vardır)

 • Etilestrenol- 17-alfa alkillenmiş nandrolondur. Ticari ismi Silabolin‘dir.

 

Görüldüğü gibi testesteron, DHT ve 17-alfa alkillenmiş olanların hem oral, hem de enjeksiyon formları mevcut iken; nanndrolon grubundakilerin yalnızca enjeksiyon formları mevcuttur.

 

İlerleyen yazı dizilerimde bu moleküllerin daha ayrıntılı özelliklerini ve hangi kombinasyonlarda kullanılmasının daha verimli olacağından bahsedeceğim. Aynı zamanda PCT’nin önemini ve ne şekilde yapılması gerektiğini irdeleyeceğim. Şimdilik görüşmek üzere…

 

En İyi Yağ Yakıcı Steroidler | Faydaları ve Zaraları

blank
About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.