Triceps Dips Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

Triceps Dips Nedir?

Triceps Dips hareketi: vücut ağırlığımızı kullanarak triceps (arka kol) kaslarımızı geliştirmemizi sağlayan oldukça zor ama mükemmel derece de etkili bir arka kol egzersizidir. Fitness’a yeni başlayanlar için pek tavsiye edilmez. Zaman içerisinde triceps kasları vücudunu az çok taşıyabilecek kapasiteye ulaştığında uygulanması daha güvenilir olacaktır. Yine de kendinize güveniyorsanız deneyebilirsiniz.

 

Triceps dips hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları

triceps dips

 

Triceps Dips Nasıl Yapılır?

  1. »Triceps sehpahasın‘da ki alt  paralel barlara sıkıca tutunun. Hareketi konsantre halde yapmak istiyorsanız dirseklerinizi vücudunuza paralel halde tutmalısınız.

  2. Nefes alın ve ardından nefes vererek kuvvetlice kendinizi yukarı doğru itin. Mümkün mertebe vücudunuz yere dik olmalı. Öne doğru bir açı yaratırsanız arka kol dan daha çok  alt göğüs kaslarınız çalışacaktır. Dengenizi koruyabilmek için resimdeki gibi ayaklarınızı birbirine dolayabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz serbest halinde ki kadar sallanmayacaktır.

  3. En üst seviyeye kadar kendinizi yükselttikten sonra,  nefes alarak orta hızda kendinizi aşağı salın. Ardından tekrar nefes verin ve vücudunuzu kollarınızı kullanarak yukarı itin.

  4. Tekrar sayısı kadar yapıp setinizi tamamlayın.

    triceps dips

    Hareketin yapılışı

 

Triceps Dips Nereyi Çalıştırır?  Hangi Kasları Çalıştırır?

  • Bu hareket birincil olarak; Triceps branchi (arka kol) kasını, ikincil olarak Pectoralis Major (alt göğüs) kasını, üçüncül olarak Deltoideus anterior part  (ön omuz) kasını ve son olarak  Anconeus (ön kol) kasını çalıştırır.

 

triceps dips

Çalıştırdığı kaslar

 

triceps dips

Çalıştırdığı kaslar

 

Yazar Hakkında
- 2012 yılından beri Fitness Antrenörü. Eski futbolcu. Sport Vision Plus fitness salonun da eğitmenlik yapmakta.

1 Yorum

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.