Twist Hareketi | Nasıl Yapılır? | Göbek Eritir mi?

twist hareketi

Twist hareketi

 

 

Twist Egzersizi Nedir?

Twist hareketi; Karşılıklı ya da tek döner tablası olan dik bir egzersiz aletinde yapılır. Hareketin amacı yan karın bölgesinde ki yağları eritip, o bölgeyi sıkılaştırmaktır. Tabi bunun ne kadar etkili olduğunu yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiz.

Twist

Twist Aleti

 

Ev tipi küçük modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Yıllar boyunca tv kanallarında sarışın uzun saçlı, parendeler atarak stüdyoya giren pazarlamacılarla bu ürünleri bize sattılar. Belediyelerimiz de sağolsun bu twist aleti‘ni her parka mutlaka koyar. Spor salonların da ise vazgeçilmezimizdir. Yeni üyeler ayak altında fazla dolanmasın diye bu makineye yollanır. Şaka tabi öyle şeyler yapmıyoruz.

 

Twist Hareketi Nasıl Yapılır?

  • Makinenin üzerine çıkın  ve her iki elinizle tutamaçları sıkıca kavrayın. Üst kollarınızı (omuz ve dirsek arası) vücudunuza paralel ve bitişik olsun.

  • Belden yukarınızı sabit tutmaya özen göstererek, kalçanızı sola ve sağa sırası ile çevirin. Bunu yaparken ortalama güzel bir hız yakalamalısınız. Ne çok yavaş ne de omurlarınızı zedeleyecek kadar hızlı.

 

Twist Hareketi Göbek Eritir mi?

Bunun için düz mantık düşünmemiz gerek. Büyükçe bir göbeğimiz var diyelim. Bu göbeği eritmek istiyoruz ne yapmamız lazım? Tabi ki kardiyo.

Bu hareket kardiyo etkisi yaratır mı? Çok az.

Hava sıcaklığı, terleme oranımız, hareketi yapma süremiz ve yapma hızımız, etkenleri bir araya gelirse çok az dan, az’a terfi eder.

Yani yağları yakmayı başaramadık.

Üstüne ne yaptık. Yan karın kaslarını strese yani baskı altına sokup büyümelerini istedik. Sonuç ne oldu? Tabi ki daha büyük bir bel çevresi.

Özet olarak göbek eritmek istiyorsanız bol kardiyo yapmanız ve beslenme planınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

 

Twist Hangi Kasları Çalıştırır?

  • Bu hareket iç ve dış oblikleri çalıştıracaktır (yan karın kasları). İkincil çalışan kas ise karın duvarı kasları yani rectus abdominis olacaktır (üst karın kasları).

  • Etkiyi daha çok hissetmek isterseniz, egzersiz boyunca karın ve kalça kaslarınızı sıkılı halde tutmaya çalışın.

 

Twist hareketi

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

Göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız aşağıda ki konumuza göz atabilirsiniz.

8 Hareket ile Göbek Yağlarından Kurtulun

İyi sporlar dileriz.

blank
About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.
Abonelik
Bildir
guest

2 Yorum
En yeni
En eski Beğenilen
Inline Feedbacks
View all comments
Seda

Nasil uani twister bel inceltmek yerinebel çevresini mi genişletiyor 😮

Fitnessandbeast

Beslenmeyi düzene sokmadan yapılan tüm karın hareketleri bel çevresini genişletecektir. Bir mezura yardımı ile bu iddiamızı test edebilirsiniz.