Twist Hareketi Nasıl Yapılır? | Göbek Eritir mi?

Twist

Twist Aleti

Twist hareketi; Karşılıklı ya da tek döner tablası olan dik bir egzersiz aletinde yapılır. Hareketin amacı yan karın bölgesinde ki yağları eritip, o bölgeyi sıkılaştırmaktır. Tabi bunun ne kadar etkili olduğunu yazının ilerleyen bölümlerinde göreceğiz.

Ev tipi küçük modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Yıllar boyunca tv kanallarında sarışın uzun saçlı, parendeler atarak stüdyoya giren pazarlamacılarla bu ürünleri bize sattılar. Belediyelerimiz de sağolsun bu twist aleti‘ni her parka mutlaka koyar. Spor salonların da ise vazgeçilmezimizdir. Yeni üyeler ayak altında fazla dolanmasın diye bu makineye yollanır. Şaka tabi öyle şeyler yapmıyoruz.

Dikkatimi çeken bir konu ise bu twist aletini sanırım biz Türk’lere özel ürettiler. Youtube videolarında ve Google görsellerde inceleme yapın şu yukarıda resmini gördüğünüz twist hareketi aletini çok ender görürsünüz. Hele uygulama videosunu ise gariban hintli bir abimizden başka çekip koyan yok. Bu gün ekibimizden bir video çekmelerini rica edeceğim. Fitness tarihinde ki bu ayıbı Fitness&Beast olarak biz örtmeliyiz. (Uğur hocamız telefonda: “videosunu çekecek başka bir hareket bulamadın mı?” dedi. Onu kınıyorum. Hareket harekettir. Bir eğitmen ne olursa olsun eğitmelidir.  🙂

 

Twist Nasıl Yapılır?

  • Makinenin üzerine çıkın  ve her iki elinizle tutamaçları sıkıca kavrayın. Üst kollarınızı (omuz ve dirsek arası) vücudunuza paralel ve bitişik olsun.

  • Belden yukarınızı sabit tutmaya özen göstererek, kalçanızı sola ve sağa sırası ile çevirin. Bunu yaparken ortalama güzel bir hız yakalamalısınız. Ne çok yavaş ne de omurlarınızı zedeleyecek kadar hızlı.

 

Twist Hareketi Göbek Eritir mi?

Bunun için düz mantık düşünmemiz gerek. Büyükçe bir göbeğimiz var diyelim. Bu göbeği eritmek istiyoruz ne yapmamız lazım? Tabi ki kardiyo. Bu hareket kardiyo etkisi yaratır mı? Çok az. Hava sıcaklığı, terleme oranımız, hareketi yapma süremiz ve yapma hızımız, etkenleri bir araya gelirse çok az dan az’a terfi eder. Yani yağları yakmayı başaramadık. Üstüne ne yaptık. Yan karın kaslarını strese yani baskı altına sokup büyümelerini istedik. Sonuç ne oldu? Tabi ki daha büyük bir bel çevresi. Ekstradan insan doğasına aykırı bir hareket yapıp omurlarımızı riske attık..

Yan mekiğe karşı olduğum gibi twist hareketine de karşıyım. Yapmak isteyenler şanslarını deneyebilirler. Şunu unutmayın. Düzgün »beslenme ve iyi bir »kardiyo olmadıktan sonra hiç bir hareket göbeği eritmez. Aksine genişletir.

 

Twist Hangi Kasları Çalıştırır?

  • Bu hareket iç ve dış oblikleri çalıştıracaktır (yan karın kasları). İkincil çalışan kas ise karın duvarı kasları yani rectus abdominis olacaktır (üst karın kasları). Etkiyi çok daha güçlü hissetmek isterseniz kalçayı öne doğru çekerek belinizi içe doğru bükmelisiniz.

 

Twist hareketi

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

Göbek yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız aşağıda ki konumuza göz atabilirsiniz.

8 Hareket ile Göbek Yağlarından Kurtulun

İyi sporlar dileriz.

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>