Uyurken Kilo Vermenin 5 Yolu

Uyurken Kilo Vermenin 5 Yolu

Uyurken Kilo Vermenin 5 Yolu

Az uyumak kilo almaya sebep olabilir. Bu basit ipuçlarıyla kabusa son verin.

Uykusuz kalmak sadece sizi halsiz yapmaz, aynı zamanda şişmanlatabilir de. Araştırmalar gecede 8 saatten az uyumanın stres hormonu kortizol‘un seviyelerinin artmasına ve böylelikle de midenizdeki mikropların negatif olarak etkilenmesine, metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olabileceğini söylüyor.

Neyse ki işleri tersine çevirip, bu basit adımlarla gece boyu metabolizmanızı hareketli tutabilirsiniz.

1) Geceleri ağırlık kaldırın

International Journal of Sport Nutrition’ın araştırmasına göre iş sonrası dambıllara koşmak metabolik hızınızı 16 saate kadar zıplatabilir.

2) Protein shake’inizi upgrade edin

Aç olan kaslarınızı beslemek için antrenman sonrası shake’inde whey‘i kazeinle takas edin. Bu yavaş yayılımlı protein 8 saatte sindiriliyor ve gece boyunca metabolik ateşiniz dinmeden yanıyor.

Hollandalı araştırmacılar kazeinin aynı zamanda protein sentezine de yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da her kazandığınız yarım kilo kas kütlesi için ekstra 35 kalori yakmak demek.

3) Üşümek iyidir

Buz gibi bir duş spor salonu sonrasında laktik asidi açığa çıkartmaktan fazlasını yapıyor. PLoS ONE’ın araştırmasına göre 30 saniyelik bir soğuk duş bile vücudunuzdaki kahverengi yağlarını aktive etmek için yeterli. Bu yağlar ateşlendiğinde yattığınız yerde ekstradan 400 kalori yakıyor olacaksınız.

Fakat soğuk suyun altında kafanızın da olduğundan emin olun: Çoğu kahverengi yağ boynunuzun arkasında ve omuzlarınızda depolanır.

4) Farklı tarzda bir şey için

Yeşil çayda bulunan flavonoidler metabolizmamızı hızlandırır. American Journal of Clinical Nutrition’ın araştırmasına göre eğer bu günün 3. kupasıysa gece boyunca %3.5 oranında daha fazla kalori yakacaksınız demektir.

İçerdiği kafeini dert etmeyin. Yeşil çay size akşam kuşağı programları izletebilir ama gece boyunca ayakta da bırakmaz.

5) Serin bir odada uyuyun

Geceleri kaloriferin sıcaklığı köklemek doğalgaz faturasından daha fazla problem yaratabilir.

Araştırmalar serin bir odada uyumanın, vücut çekirdek ısısını korumak için daha fazla yağ yaktığı için daha faydalı olduğunu gösteriyor.

About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.
Abonelik
Bildir
guest

2 Yorum
En yeni
En eski Beğenilen
Inline Feedbacks
View all comments
poyraz

sonra hasta olalım dimi 🙂

Fitnessandbeast

Zamlar malum. Kendimizi bu sekilde avutalim 🙂