Zumba Nedir?

Zumba, 1990’larda dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Zumba, dans ve aerobik figurlerini içerir.

Zumba koreografisinde, kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları ve bir kısım Bollywood ve oryantal dans hareketleri bir arada kullanıldığı gibi, “squat” ve “lunge” egzersizleri de kullanılır. Zumba için spor salonları ve fitness merkezlerince lisans ücreti ödenmez.

Zumba ile zayıflayabilir miyim?

Rutin bir egzersiz programı ve ya uzun süredir devam eden bir diyetten sonra kilo vermeniz duraklama dönemine girebilir ve zayıflamanız durabilir ve ya yavaşlayabilir.  Bu tip durumlarda zayıflamak için alternatif ve aynı zamanda eğlenceli bir yol bulmak isteyenlerin imdadına Zumba yetişebilir.

Latin danslarını taban alan ve dansı çeşitli aerobik hareketlerle birleştirerek eğlenceli bir zayıflama yöntemi sunan Zumba son 10 senedir de en popüler sporlardan biri haline geldi. Çok fazla kalori yakılmasını ve dolayısıyla hızlı zayıflamayı sağlaması, buna ek olarak da çok eğlenceli olması ile spor salonlarında gözde bir program olduğu kadar evde de internet üzerinden videolarla yapılabildiği için evde sporun da gözdelerinden biri oldu.

Zumba ile kaç kalori yakabiliriz?

Yakılan kalori miktarı bildiğiniz gibi her sporda kişinin metabolizmasına (yaş, cinsiyet, kilo, kas miktarı, vb. ) bağlı olarak değişiyor ve Zumba çalışmasının yoğunluğu ve hareketliliği de programdan programa farklı miktarda kalori yakılmasına sebep olabilir. Ancak, ortalama 1 saatlik bir zumba dansı dersi sırasında ortalama 300 ile 600 kalori arasında kalori yakılıyor. Bu da ciddi yüksek bir kalori harcama oranı.

Zumba’nın faydaları nelerdir?

Zumba’nın avantajlarından biri terleterek kalori yakımını arttırması ve zayıflatmasının yanında vücuttaki bütün kasları çalıştırması. Zumba kardiyo ağrılıklı kalori ve yağ yakımına odaklanan bir spor olmasının yanında aslında bir yandan sıkılaşma ve kasları güçlendirme anlamında da çok faydalı. Bunun kanıtı olarak da günümüzde Zumba ile zayıflayan bir çok başarı öyküsü de artık nette rahatlıkla bulabiliyoruz.

 Zumba spor salonlarını ve klasik sporları sevmeyenler için de alternatif!

Dans dersleri zaten eğlence üzerine kurulu spor dersleri. Zumba da hem dans edip hem kilo zayıflamak isteyenler için ideal. Artık spor salonlarına ek olarak belediyelerin sanat evlerinde bile zumba dersleri başladığını duydum bu da çok sevindirici bir haber. Siz de belediyenin sanat evlerinde ücretsiz olarak ve ya cüzi ücretlerle zumba yapabilirsiniz.

Zumba’da hangi danslar var?

Zumba da değişik danslardan alıntılar var, bu danslardan en bilindikleri:

  • Salsa

  • Merenge

  • Mambo

  • Filamenko

  • Cha-cha-cha

  • Samba

  • Oryantal

  • Hip-hop

  • Tango

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>