Zumba | Nedir? | Nasıl Yapılır? | Kilo Verdirir mi?

Zumba

Zumba

 

 

Zumba Nedir?

Zumba; Alberto Perez (Beto Perez)  tarafından 1990 lı yıllarda keşfedilmiştir.

Peki kimdir bu Alberto?

1970 Kolombiya doğumlu dansçı, babasız ve bi çare olarak annesi tarafından büyütüldü.

Zavallı Alberto 14 yaşında iken üç işte birden çalışıyordu.  İçinde daima bir dans etme tutkusu vardı ama maalesef yokluk ve fakirlikten dolayı dans derslerine ayıracak para bulamıyordu.

(öz geçmişini senaryolaştırıyorum şu an : ) )

İşte bu fakirlik içinde nasıl olduysa bir lambada üstadı Albertoyu keşfetti. Seni ünlü yapacağım dedi. Ama bir şartla dedi.

(şaka tabi öyle bir şart yoktu)

Neyse Kolombiya’da ulusal lambada yarışmasını kazandı genç Alberto.

Ve bu başarı onu en iyi dans akademilerinden birine kabul edilmesine vesile oldu.

1999 yılında memleketi Kolombiya ona dar gelmeye başlamıştı. Ülkesinde dilediği gibi dans edemiyor kıvıramıyor, kıvıramıyordu.

Bir an önce özgürlükler ülkesi olan Amerika’ya gitmeliyim dedi ve Miami’ye taşındı. Miami’de genç, güzel ve zengin bayanlara Aerobik dersleri veriyordu.

2003 yılına kadar fitness ve dans koreografilerini tanıtmaya çalıştı. Alberto Perlman ve  Albert Ahgion hemşerileri onu Miami de bi çare olarak bırakmadılar. Alberto Perez’e maddi ve teknik yardımlarda bulundular. Onun daha iyi kıvırması ve daha iyi dans etmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

Ve Zumba ortaya çıktı. İlk önce Dvd olarak tanıtmaya başladılar ve bu şekilde Uluslar arası bir başarı kazanmış oldu.

2006 yılında »Zumba Fitness LLC‘yi kurdu.  Zumba ürünlerini ve videolarını satan bu organizasyon; 200 eğitmeniyle  185 ülkede, 160.00 den fazla salonda, 14 milyon insana Zumba dansını öğretmiş oldu.

Bununla da yetinmedi. Zumbanın giyiM tarzını bir modaya dönüştürdü ve Zumbawear markasını üretti. Bir atleti 150 tl ye kakalayan Alberto fakirlik günlerini çok çabuk unutmuştu.

Ve sonunda para Alberto’yu da bozmuştu…

(Umarım eğlenceli bir tanıtım olmuştur. Olaylar, isimler, tarihler tamamen gerçek, detaylar tarafımdan sallanmıştır : ) )

Şimdi Zumba’nın nasıl yapıldığını öğrenmek istediğinizi biliyorum ama dans etmeyi yazılarla nasıl tarif edeceğimi henüz çözemedim.

O yüzden Zumba’nın faydalarından bahsedelim. Bunu Soru cevap olarak yapmak istiyorum.

Zumba ile zayıflayabilir miyim?

Zumba hareketli dansıyla kardiyo etkisi yaratır. Kalça ve bacak gelişimi üst seviyededir. Tüm vücut hareket halinde olduğundan diğer kaslar negatif olarak çalışır. Kalp atışlarınız, kan dolaşımınız hızlanır ve bu da yağ yakmanıza neden olur.

Kardiyo egzersizleri genelde sıkıcıdır. Sürenin dolması için elinizden gelen herşeyi yaparsınız. Çoğunlukta insanlar telefona sarılır.  Kardiyo yaparken eğlenmek isterseniz Zumba size yardımcı olabilir.

Düzgün bir beslenme ve Zumba eşliğinde evet zayıflayabilirsiniz.  Bu düzgün beslenme tavsiyesi aslında çok uzun bir konu. Kısaca özetlemek gerekirse protein ağırlıklı beslenin ve günlük kalori ihtiyacınızı geçmeyin.

Zumba ile kaç kalori yakabiliriz?

Kalori yakımı kişinin yaşına, cinsiyetine,kilosuna ve kas oranına göre değişmektedir. Ama ortalama bir rakam vermek gerekirse 1 saatlik zumba bası ile 300 – 600 kalori yakabilirsiniz.

Eğer bu miktar sizi kesmediyse 88 dakikada 1000 kalori yaktıran kardiyo makalemize göz atabilirsiniz.

»88 dakikada 1000 kalori egzersizi.

 

Zumba Zayıflamanın Eğlenceli Yolu

Zumba Zayıflamanın Eğlenceli Yolu

 

Zumba’nın faydaları nelerdir?

Zumba hem eğlenceli hem de kalori yakımını sağlayan bir dans türüdür. Dünya üzerinde dans etmekten sıkılan bir kadın olacağını da düşünmüyorum.

İşin iyi yanı bu dansı yapmak için herhangi bir salona kayıt olmanız gerekmiyor.

Yazının başında ve sonunda bulunan, seçtiğimiz videoları evinizde de uygulayabilirsiniz. Müziğin ritmine kapılıp komşuları çileden çıkarmayın. Ya da çıkarın belki onlar da zumbaya  başlar.

 

Zumba’da hangi danslar var?

Zumba da tüm hareketli müzikler uygulanabilir, en popüler olanlardan örnek vermek gerekirse;

  • Salsa

  • Mambo

  • HipHop

  • Oryantal

  • Samba (Albertocuğumuzun en sevdiği)

  • Tango

  • Cha – Cha – Cha

  • Filamenko

  • Merenge

 

Zumba Nasıl Yapılır?

Bunu yazıyla tarif etmek imkansız. Sizlere en iyi grupların koreografilerini izleteceğim. Sesi sonuna kadar açın ve nasıl yapıldığını müziğin ritmine kapılıp öğrenin.

 

ONE HOW TO

 

RK COMPANY – SCOOBY DOO PAPA

 

CAIPRINHA – FITNESS FIESTA

 

1 GOAL – SHAKIRA’S WAKA WAKA

 

Natalia Danielczak – Policeman Eve Simons

 

 

Herkese iyi Zumbalar : )

 

blank
About The Author
- Yönetim.
Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments