Dumbbell Front Raise Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

dumbbell front raise

Dumbbell Front Raise Hareketinin Başlangıç ve Bitiş Pozisyonları

 

Dumbbell Front Raise Nasıl Yapılır?

  1. Üstten tutuşla her iki elinize çok ağır olmayan iki dumbbell alın. Serbest vücut salınımından ve belinize yük binmesinden sakınmak için ayaklarınızı omuz genişliği kadar açık tutabilirsiniz.

  2. Nefes alın ve sırasıyla bir sağ bir sol elinizi omuz yüksekliğine kadar yukarı kaldırın. Bunu yaparken dumbbelleri tam olarak yere paralel olarak tuttuğunuza ve kollarınızın tam karşıya baktığından emin olmalısınız. Çünkü hareketin en konsantre hali bu şekilde yapılır. Dumbelleri dik olarak tutmak sadece Deltoideus antreior part (ön omuz) kasını çalıştırır.  Yere paralel olarak tutmak ise tüm omuz kaslarınızı çalıştıracaktır.

  3. Kollarınızı aşağı indirirken kaldırma hızınıza göre daha yavaş bir hız uygulayın. Böylece indirirken de bir dirence maruz kalacağınız için, kaslar kaldırma anında ki gibi  indirme anında da yırtılmaya (gelişmeye) devam ederler. Buna hareketin negatifinden faydalanmak diyoruz.

  4. Not: Bu hareketin öncelikli etkisi ön omuz adalesidir. Ayrıca üst göğüs adalesini de çalıştıracaktır. Ayrıca çalışan kolun, bağlı bulunduğu tarafın kürek kemiğinin altındaki, kürek kemiğini vücuda bağlayan adalelerde çalışacaktır.

dumbbell front raise yere paralel

Dumbbell front raise yere paralel

dumbbell fron raise vertical

Dumbbell front raise yere dik

Dumbbell Front Raise Hangi Kasları Çalıştırır? Dumbbel Front Raise Ne İşe Yarar?

  • Bu hareket: Birincil olarak Deltoidous Anterior part (ön omuz), Deltoidous middle part  (orta omuz) ve  Deltoideus posterior part (arka omuz) kaslarını. İkincil olarak Pectoralis major upper (üst göğüs kası) ve  Serratus anterior (göğüs kasının altında boksör kası da denir) kaslarını geliştirir.

 

 

Yazar Hakkında
- 1993 İzmir doğumlu. Orta okul ve lise yıllarında profesyonel koşucuydu. 2010 yılından itibaren fitness yapmakta.

2 yorum

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.