Göbek Eritme Hareketleri | 4 Hareket Hızlı Sonuç

Göbek eritme hareketleri

Göbek Eritme Hareketleri

Sarkan göbek yağlarından, iliklenmeyen düğmelerden eminim sıkıldınız. Bu gidişata bir dur demeliyim! dediniz ve olayın temelini kavramak, birazda motive olmak için başladınız google da araştırmaya.  Şanslısınız. Bu makalede göbek eritmenin en hızlı yolunu öğreneceksiniz.

4 hareket ile karın kaslarımızın tamamını etkili bir şekilde çalıştıracağız. Peki neden sadece dört göbek eritme hareketi? Diğerlerine ne oldu? diye düşünüyorsanız açıklayayım.

 

Karın Kasları Anatomisi

Karın Kasları Anatomisi

Gördüğünüz üzere karın kasları iki kısıma ayrılmakta. Ön karın kasları Rectus abdomis ve yan karın kasları  External oblique ve alt kısımlarında olan Internal oblique ve Transversus abdominis.

Özet olarak ön karın kası ve yan karın kası.

Göbek yağlarımızı eritmek için öncelikle hedefimizi  iyi tanıyalım dedim. Yağlarınızın altında ne cevherler var bir görün istedim. Merak etmeyin. Onları gün yüzüne çıkartacağız.

Soru neydi? Neden sadece 4 hareket? https://www.fitnessandbeast.com/karin/ sayfamızda 10 taneye yakın hareket mevcut bir o kadar daha da ekleyebilirim.

Peki kendim 10 hareketi yapıyor muyum? Tabii ki hayır.

Sırt ve bacak günlerime ek olarak birazdan aşağıda vereceğim 4 karın hareketini yapıyorum. Bu hareketlerden ikisi ön karın kaslarını diğer ikisi yan karın kaslarını çalıştırmakta.

Bölgesel programımda ek bir karın günü yapmadığım için haftada 2 kere bu egzersiz yapıldığında karın kasları tam anlamıyla çalışmakta ve sıkılaşmaya, göbek yağlarınızın azalmasına hızlı cevap vermekte.

Ek olarak bu 4 hareket karın kaslarının temel işleyişine dikkat edilerek seçildi. Örneğin ön karın kaslarının görevi üst vücut ve alt vücudu yani göğüs kafesini leğen kemiğine doğru çekmektir. Yan karın kasları ise vücudun üst kısmının sağa sola dönmesine ve yanlara eğilmesini sağlar.

Bu dört göbek eritme egzersizi ile kasların temel görevlerini hedefleyip maksimum gelişimi sağlayacağız.

Başlayalım.

(Resimlere tıklayarak hareketin detaylı anlatımlarına göz atabilirsiniz. %100 verim almak için bunu yapsanız iyi olur)

GÖBEK ERİTME EGZERSİZLERİ

Crunch – Yarım Mekik

göbek eritme hareketleri

Crunch hareketi karın kaslarının dostu, göbek yağlarının düşmanıdır. Ayaklarınızı tamamen uzatarak yaptığınız tam mekik hareketinde iç bacaklardan, omurganın iç kısmına ulaşan psoas major kası devreye girer ki bu kas karın kası ile alakasızdır.

Yani ön karın kasına gizli bir şekilde yardım ettiği için siz bunun farkına bile varmazsınız. Üstüne ne de kolay mekik çekiyorum dersiniz.

Crunch yani yarım mekik hareketi ile psoas kasını devre dışı bırakıp sadece ön karın kaslarınızı en iyi şekilde çalıştırmış olursunuz. Hareketi yaparken animasyona dikkat edin. En mükemmel formu görüyorsunuz.

Belli bir süre bu hareketi yaptıktan sonra elinize ağırlık topu ya da ağırlık plakası alarak kası zorlayabilirsiniz.

 

Leg Raises – Yatarak Ayak Kaldırma

göbek eritme

Lying leg raises yani yatarak bacak kaldırma egzersizi yarım mekik üzerine oldukça iyi gidecektir. Mekik ile zorladığınız ön karın kaslarınıza çok iyi bir pump ve yanma hissi ekleyecektir. Birbirlerini tamamlarlar.

Resimde görüldüğü gibi ellerinizi kalçanızın altına koyun ve ayaklarınızı dizlerinizi kırmadan yere paralel halden yere dik hale getirin. Aşağı inişte topuklarınızın yere değmemesine dikkat edin.

 

Buraya kadar ön karın kaslarımızı 2 en iyi hareketle çalıştırmış olduk. Sıra geldi yan karın kaslarımızı çalıştırmaya.

 

Side Bends – Yana Eğilme

Yana eğilme hareketi ilk başlarda ağırlıksız daha sonra dumbbell ya da ağırlık plakası ile yapılabilir. Amaç yan karının kasının temel görevini gerçekleştirip kasa hacim kazandırmaktır. Set sayısı olarak 30 tekrar olabilir. Son dört beş tekrarda iyi bir yanma hissi duyulmalıdır.

 

Wood Chop – Kablo Yan Karın Egzersizi

göbek eritme hareketleri

Kablo yan karın egzersizi göbek bölgenizin yan kısımında bulunan yağlara öldürücü darbeyi vuracaktır. Yüksek tekrarlar yapmanız büyük önem taşımakta. Sol ve sağ yan için 40’ar tekrar uygulanabilir. Ağırlık olarak 5 – 10 kg tercih edilebilir.

Set bitiminde yanmayı mutlaka hissetmelisiniz.

 

Önemli Notlar

Karın egzersizlerini her hareket için 3 set olarak uygulayın.

Her set bitiminde gelişim amaçlı temel kas hareketini yaptıysanız bölgede ağrı, aynı temel kas hareketinin yüksek tekrar ve düşük ağırlıklı versiyonunu yaptıysanız bölgede yanma ve pump (kasın şişmesi) hissetmelisiniz.

Bu hisler duyulmuyorsa yanlış tekrar sayısı ve yanlış ağırlık miktarı uygulanmış demektir. Bunu düzeltin.

İyi bir sonuç almak ve göbek yağlarından kurtulmak için beslenmenize dikkat edin. İhtiyacınızdan fazla kalori ya da yüksek karbonhidrat, yağ ve şekerden oluşan diyetiniz varsa uzun süre göbeğinizden kurtulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Unutmayın. Vücut %60 beslenme ve %40 egzersiz ile yapılır.

Herkese iyi sporlar.

 

About The Author
- Yönetim.
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments