Nandrolon | Nandrolone Nedir? | Faydaları | Yan Etkileri

Nandrolon

Nandrolon

 

AAS-6: NANDROLON TÜREVLERİ

İlk kez 1962 senesinde Organon firması tarafından piyasaya Nandrolon Fenilpropiyonat molekülü olarak sürüldü ve ticari ismi Durabolin idi. Asıl ününü ise Deca Durabolin ticari ismi ile piyasaya çıktığında kazandı.

Bu formunda dekanoat esteri taşımakta idi. Hatta öyle ki nandrolon molekülleri Deca ismi ile anılmaya başlandı. Nandrolon hormonu birçok estere bağlanabilir, bununla birlikte en sık bağlandığı esterler fenilpropiyonat, dekanoat ve cypionat‘tır.

Nandrolon kas hacmi artışı açısından oldukça popüler bir hormondur, aynı zamanda tedavi amaçlı olarak da bazı hastalıklarda kullanılabilmektedir.

Nandrolon 19-nortestosteron yapısındadır. 19.pozisyonda karbon atomuna sahip değildir ve bu farklılık oldukça farklı bir AAS’ın yaratılmasını sağlamıştır.

Anabolik etkisi testosterondan fazla iken, androjenik etkisi daha azdır. Testosterona göre androjenik etkisi 37’dir, ki daha önce de belirttiğim gibi testosteron anabolik-androjenik oranlarda referans noktasına olarak görülmekte ve 100-100 olarak kabul edilmekte idi.

Nandrolon %63 daha düşük bir androjenik güce sahiptir, bunun nedeni de DHT yerine DHN‘ye (dihidronandrolon) indirgenmesidir.

Östrojenik etkisi de testosterona göre düşüktür, aromataz enzimi ile etkileşimi testosteronun %20’si kadardır. Nandrolon aktif bir progestin olarak kabul görür ve bu durum bazı yan etkilerinden sorumludur.

Nandrolon hormonunun başlıca etki mekanizmaları:

– Protein sentezindeki artış

– Glukokortikoid hormonları engellemesi

– IGF-1 oluşumunu arttırması

– Nitrojen retansiyonunu arttırması

– Kırmızı kan hücre sayımını arttırması

– Kolajen sentezini arttırması

– Kemik mineral içeriğini olumlu etkilemesi

Bu sayılan mekanizmaların ilk beşi diğer AAS ile görülmektedir lakin nitrojen retansiyonundaki artış diğerlerine göre daha üst düzeydedir. Kasların %16’sı nitrojenden oluşmaktadır ve de nitrojen retansiyonundaki bir düşme katabolizma ile sonuçlanmaktadır.

Nandrolon hormonu bu durumu etkili bir biçimde anabolik duruma çevirebilmektedir. Kolajen ve kemik üzerine olan etkileri ise diğer AAS’lerde yoktu.

Özellikle eklem ve tendon ağrılarının giderilmesi açısından faydalı etkileri bulunmaktadır, hatta kimi sporcular bu olumlu etkisinden dolayı nandrolon hormonunu tercih etmektedir.

Nandrolon hormonu tedavi amaçlı olarak da kas yıkımı ile seyreden hastalıklarda, yorgunlukta ve yaşlılığa bağlı zayıflıkta kullanılmaktadır. Bazı yanık hastalarında ve osteoporoz tedavisinde de kullanılmaktadır.

Nandrolon kas hacmine olumlu katkıda bulunur. Bu hacim artışı örneğin oksimetolon gibi kısa sürelerde büyük rakamlara ulaşmaz ama oldukça sağlam ve kaliteli olur. Nandrolon aynı zamanda güç artışı ve yağ yakımında da belirli bir etkiye sahiptir.

Nandrolon Yan Etkileri

1. Östrojenik yan etkiler: Testosterona göre aromatize oranı düşüktür. Gene de jinekomasti, su tutulumu ve hipertansiyon görülebilir.

Nandrolon ile ilgili olan önemli durum aynı zamanda progestin yapısında olmasıdır. Bu nedenden dolayı progesteron reseptörlerine bağlanır ve duyarlı insanlarda memede büyümeye yol açabilir. Aromataz inhibitörleri:Anastrozol ve selektif östrojen reseptör düzenleyicileri (SERM): Tamoksifen tedavide kullanılabilir.

2. Androjenik yan etkiler: Kellik ve akne özellikle genetik olarak duyarlı insanlarda görülür. 5-alfa reduktaz inhibitörleri işe yaramaz, hatta androjenik etkisini arttırır.

3. Kardiyovasküler yan etkiler: HDL düzeyindeki düşme testosterondan daha fazladır.

4. Testosteron baskılanması: Testosteronu en çok baskılayan hormon nandrolondur. Tek bir 100 mg dozu testosteronu %100 baskılamaktadır. Bu nedenden dolayı mutlaka testosteron molekülü beraberinde takviye olarak verilmelidir. PCT da mutlaka uygulanmalıdır.

5. Karaciğer üzerine yan etkisi: Karaciğere toksik etkisi yoktur.

Nandrolon hormonu ile ilgili kullanılan molekülleri irdeleyecek olursak:

 

Durabolin – Deca Durabolin

Nandrolon Fenilpropiyonat ilk üretilen moleküldür ve ticari ismi Durabolin‘dir. Nandrolon Dekanoat ise daha sonra piyasaya sürülen moleküldür ve ticari ismi Deca Durabolin‘dir.

Nandrolon hormonuna bağlanan esterlere göre isimlendirilirler. Dekanoat büyük bir esterdir ve hormonun kana karışma hızını yavaşlatmaktadır. Bu sayede sık enjeksiyon gereksinimi olmamaktadır. 2-3 hafta kadar salınımı devam eder. Deca Durabolin sporcular tarafından haftada 200-300 mg doz aralığında kullanılmaktadır.

 

Trenbolon Asetat – Trenbolon Enantat

Trenbolon da nandrolon gibi 19-nortestosterondur, farkı ise 9. ve 11. karbon atomlarında çift bağ olmasıdır. Bu sayede androjen reseptörüne bağlanma özelliği artar, metabolizması yavaşlar ve aromatize olmaktan kurtulur. Bu değişiklikler trenbolonu en kuvvetli anabolik moleküllerden biri haline getirmiştir.

Finajet – Finaject

Testosteronun referans olarak 100/100 alındığı anabolik/androjenik oranı trenbolon için 500/500’dir. Bu gerçekten inanılması zor bir değerdir. Trenbolon asetat molekülünün ticari ismi Finajet ve Finaject idir. Asetat küçük ve kısa bir esterdir. Yarı ömrü 2 gündür. Bu nedenden dolayı sık enjeksiyon gerekmektedir.

Trenbolon diğer AAS etkilerine sahiptir ki bu etkileri nandrolon değerlendirmesinde görmüştük. Fakat diğer AAS’lerde olmayan bir özelliğe sahiptir ki bu durum kendisini eşsiz kılar. Bu da tüketilen besinlerden alınan faydayı arttırmasıdır. Alınan besinler değişmese de bu besinlerden kazanılan fayda oldukça artmaktadır.

‘Cutting faz’da kullanılan en etkili AAS’dır. Zira bu fazda yapılan diyet ile az da olsa ‘lean muscle’ oranında azalma olmaktadır. Trenbolon ise bunu engeller. Bu açıdan oldukça faydalıdır. ‘Bulking faz’da da çok önemlidir. Kas hacminde önemli artışlar sağlar ve bu temiz bir artıştır yani su tutulumu yapmadan sağlanan bir artıştır. Kas dayanıklılığını ve gücünü de arttırır. Trenbolon asetat genellikle günaşırı 50-100 mg olarak alınır.

Parabolan

Parabolan

Parabolan

Finajet‘ten farkı daha yavaş salınımı olan bir ester taşımasıdır. Trenbolon enantat da Parabolan‘a benzer.

Parabolan insan üzerinde de medikal tedavi amaçlı kullanılabilirken diğer 2 form veterinerlikte medikal tedavi ile ilgili kullanılmaktadır. Parabolan ampulde ml’de 76 mg mevcuttur. Aktif olarak 50 mg trenbolon vardır.

Haftada 3-4 ampul sıkça kullanılmaktadır. Enanthat ampul formunda ise ml’de 100-200 mg bulunmaktadır. Haftada 200-400 mg olarak 2 enjeksiyon olarak kullanılır. 8-10 haftalık kullanım yaygındır.

Trenbolon grubu gerçekten de belki de en etkili AAS olarak kabul edilebilmektedir.

Tüm bu AAS incelemelerini bu yazı ile bitirmiş olduk. Bir sonraki yazımda bazı örnek kür programlarını irdelemek istiyorum..

 

blank
About The Author
- Uzm. Dr. Emre ÖZKAN Göğüs Hastalıkları Uzmanı. 2002 yılı Hacettepe İngilizce Tıp Mezunu. Sağlık ve beslenme konuları editörü.