Antrenman Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyim?

Antrenman Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyim?

Antrenman Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyim?

Özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarda, antrenman ve müsabaka esnasında kanınızın akışkan olması gerekir. Spor yaparken su kaybedersiniz. Eğer bu kaybı bir şekilde telafi etmezseniz performansınızda bir düşüş olacaktır.

Bazen spor yaparken susamaz ya da terlemezsiniz. Fakat bu suç içmeye ihtiyaç duymadığınız anlamına gelmez. Bu yüzden ortalama bir antrenman sırasında her 10-15 dakikada bir 100-150 ml (yarım su bardağı) su içmenizde fayda var.

Antrenman Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyim?

Vücudun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu ele alırsak, bu oranın düşmesiyle kandaki oksijen miktarı da düşecektir. Antrenman performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Eğer akşam antrenman yapacaksanız, gün içinde 1,5 litre su içmeniz gerekiyor. Yoğun bir antrenman programınız varsa, antrenman öncesinde  300-700 ml arasında su içmelisiniz. 30 dakika öncesinde ise 150-500 ml su almanızda fayda var. Eğer antrenman süreniz 1 saati geçiyorsa, 15-20 dakikada bir yarım su bardağı su içmeyi ihmal etmeyin. Antrenman bittikten sonra vücudun yenilenmesi için bol miktarda su içmeyi unutmayın.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>