Barbell Shrug Nasıl Yapılır? Nereyi Çalıştırır?

Barbell Shrug

Barbell Shrug hareketinin başlangıç ve bitiş pozisyonları

 

Barbell Shrug Ne İşe Yarar?

Barbell shrug hareketi kollar aşağı sarkık vaziyette iken trapez kaslarını kullanarak barbell’i yukarı çekmek suretiyle yapılan bir trapez hareketidir. Geniş omuzlara göre boyun bölgesinin ince kalmasını önlemek için mutlaka yapılmalıdır.

 

Barbell Shrug Nasıl Yapılır?

  • Uygun ağırlıkları taktığınız barbelli kollarınız tamamen sarkık halde olacak şekilde elinize alın. Ayaklarınız kapalı ve vücudunuz tam dik konumda olmalı.

  • Çalıştıracağınız kas Trapez kası olacağından sadece ona odaklanın. Omuzlarınızdan, kollarınızdan kesinlikle yardım almayın.

  • Nefes alın ve ardından nefes vererek barbell’i yukarı doğru dirseklerinizi kırmadan çekin. Son noktaya ulaştığınızda 1 saniye kadar bekleyin ve ardından nefes alarak kaldırış hızınıza oranla daha yavaş bir hızda ağırlığı aşağı doğru salın.

  • Not: Bu harekette tekrar sayısının bir önemi yoktur. Kasın yanmaya başladığını hissedinceye kadar tekrar yapmak en verimli yöntemdir. Dikkat etmeniz gereken birden yüksek ağırlığa girmemektir. Zaman içerisinde ağırlığı arttırın. Kolay gelişen bir kas grubu olduğundan sırt programınıza bir trapez hareket ekleseniz bile yeterli olacaktır.  Ayna karşısında trapez gelişimine dikkat edin. Küçük omuzlara göre aşırı büyük trapezler ya da  büyük omuzlara göre küçük kalan trapezler göze hoş gözükmez. Omuz genişliğinize göre trapez büyüklüğünü ayarlayın.

    Barbell Shrug

    Hareketin yapılışı

Barbell Shrug Nereyi Çalıştırır?

  • Bu hareket Trapezius (trapez) kasını çalıştıracaktır. Bu kas enseden orta sırta kadar ulaşır. Kasın dış kısımları Scapula (kürek kemiği) ve Clavicle  (köprücük kemiği) ‘yi örter.

 

Barbell Shrug

Hareketin çalıştırdığı kaslar

 

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

1 Yorum

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.