Concentration Curl Nasıl Yapılır?

Concentration Curl

Concentration Curl Hareketinin Başlangıç ve Bitiş Pozisyonları

Concentration Curl Nedir? / Ne İşe Yarar?

Bacaklar biraz açık şekilde oturarak, kolu üst bacağa dayayarak bacak içinden yere doğru uzatıp, üst gövdeyi (kolu serbest bırakmak amacıyla) biraz eğerek yapılan. Yapılırken sadece ama sadece  biceps kasına odaklanması gerekilen bir harekettir.

Biceps kasına yoğunlaşmak, sadece bicepsi çalıştırmak denince akla gelecek tek hareket Concentration Curl olmalıdır. Diğer konsantsrasyon hareketlerinden onu bir adım daha öne taşıyan özelliği ise  hem kastaki yırtılmayı hem de pump etkisini aynı anda sağlamasıdır.

 

Concentration Curl Nasıl Yapılır?  

  1. Bir benchin kenarına oturun ve bacaklarınızı açın. Öne doğru biraz eğilin. Çalıştıracağınız kolunuzun dirseği ile hizasında ki dizinizi birleştirin. Kolunuzu yere serbest bırakın. Bu başlangıç pozisyonunuz olacak. (Bknz resim A sol el)

  2. Nefes alın ve ardından nefes vererek dumbbell’i sadece biceps kasınızı kullanarak yukarı kaldırın. (Bknz resim B sol el)

  3. Son noktaya ulaştığınız da bir saniye kadar bekleyin ve nefes alarak, kaldırış hızınızın biraz daha az hızla dumbbell’i indirin. Bunu yapmanın amacı ise hareketin negatifi ile daha çok yırtılma sağlamaktır.

  4. Not = Pozitif: güç kullanarak ağırlığı kaldırmak, itmek ya da çekmek. – Negatif: kaldırılan, itilen ya da çekilen ağırlığı salmak. (Negatifin amacı ağırlığı aşağı indirirken bunu yavaşça yapıp, ağırlığa karşı bir direnç oluşturmak ve kasın gelişimine katkı sağlamak.)

Concentration Curl

Hareketin Yapılışı

Concentration Curl Hangi Kasları Çalıştırır?  Concentration Curl Nereyi Çalıştırır?

  • Bu Hareket: Biceps (üst kol kası), Brachioradialis (biceps iç ve dış tarafları) kaslarını çalıştırır.

Concentration Curl

Çalıştırdığı Kaslar

  

Yazar Hakkında
- 2010 yılından beri fitness yapmakta. 2016 yılında Fitness&Beast sitesini kurdu. Amacı: Edindiği bilgi ve tecrübeleri, fitness severlerle paylaşmak.

Egzersizle ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.